Echipa lui Răzvan Lucescu, victorie cu emoții în turul doi al UEFA Champions League

PAOK, campioana Greciei și formația antrenată de Răzvan Lucescu, a câștigat prima manșă a turul doi preliminar al UEFA Champions League, contra celor de la Borac Banja Luka, scor 3-2. Echipa din Bosnia și Herțegovina i-a pus mari probleme lui PAOK, deși grecii au avut 2-0.

PAOK – Borac Banja Luka 3-2

Campioana Greciei a avut emoții în prima manșă a turului doi preliminar al UEFA Champions League.

Formația antrenată de Răzvan Lucescu a început bine partida și a deschis scorul după 17 minute. Servit ideal de Murg, grecul Koulierakis l-a învins pe portarul Siskovski.

Avantajul gazdelor a rezistat doar cinci minute. Sebastian Herrera a restabilit egalitatea din lovitură de la 11 metri.

PAOK a trecut din nou la conducerea jocului în minutul 39, prin același Koulierakis, însă bosniacii au egalat în prelungirile primei reprize, prin Kulasin (min 45+3).

Imediat după pauză, formația gazdă a trecut din nou la conducere. William Troost-Ekong, nigerianul adus în 2023 de la Watford, a punctat pentru 3-2, din pasa lui Despodov.

Acesta avea să rămână și scorul final al partidei, una foarte grea pentru Răzvan Lucescu și elevii săi.

Returul este programat pe data de 31 iulie, de la ora 22 și va avea loc pe Gradski Stadion.

Tot miercuri s-a mai jucat partida dintre Ludogorets Razgrad și Dinamo Minsk, încheiată cu scorul de 2-0, și Celje – Slovan Bratislava, terminată 1-1.