infos.ro

Diego Maradona: Cămașa „Hand of God” s-a vândut cu peste 7 milioane de lire sterline la licitație | Știri mondiale

Autor:, news.sky.com

Tricoul purtat de Diego Maradona când a marcat două dintre cele mai memorabile goluri din lume, pentru a elimina Anglia de la Cupa Mondială din 1986, a fost vândut la licitație cu peste 7 milioane de lire sterline.

În sferturile de finală de pe stadionul Aztec din Mexic, mingea a lovit clar Jucător argentinianmâna lui înainte de a se cuibăre în plasă pentru primul gol, care a devenit cunoscut sub numele de „Mâna lui Dumnezeu”.

La acea vreme, atacantul a descris obiectivul ca fiind făcut „puțin cu capul lui Maradona și puțin cu mâna lui Dumnezeu”.

Imagine:
Tricoul lui Maradona din 1986 s-a vândut cu 7.142.500 de lire sterline. Imagine: Tristan Fewings/Getty Images pentru Sotheby’s

Meciul a văzut și fotbalistul mare, care a murit în 2020a marcat „golul secolului” când a driblat pe lângă o mulțime de jucători Angliei înainte de a marca împotriva portarului Peter Shilton într-o victorie cu 2-1 în Mexico City, în drumul către echipa sa care câștigă turneul.

Cămașa a fost vândută cu 7.142.500 de lire sterline – marcând un nou record de licitație pentru un articol de suveniruri sportive, potrivit Sotheby’s.

Brahm Wachter, șeful Sotheby’s Streetwear and Modern Collectables, a declarat că a existat „entuziasm nefiltrat” în timpul licitației.

El a spus: „Acest tricou istoric este o reamintire tangibilă a unui moment important nu numai în istoria sportului, ci și în istoria secolului al XX-lea.

„În săptămânile de când am anunțat licitația, am fost inundați deopotrivă de fanii sportului și de colecționari, cu o emoție palpabilă în aer pe toată durata expoziției publice – iar acest entuziasm nefiltrat a avut ecou în licitație.

„Acesta este, fără îndoială, cel mai râvnit tricou de fotbal care a venit vreodată la licitație și, prin urmare, este potrivit ca acum să dețină recordul de licitație pentru orice obiect de acest gen”.

Tricoul provenea din colecția mijlocașului englez Steve Hodge, care îi aruncase neintenționat mingea către Maradona înainte de momentul „Mâna lui Dumnezeu”.

Imagine: Tristan Fewings/Getty Images pentru Sotheby's
Imagine:
Imagine: Tristan Fewings/Getty Images pentru Sotheby’s

Hodge a fost jucătorul cu care Maradona a schimbat tricourile după meci.

Era la începutul reprizei secunde când Maradona l-a învins pe Shilton la minge și și-a folosit mâna pentru a direcționa mingea pe lângă portarul Angliei în plasă.

Momentul i-ar revolta pe fanii Angliei pentru anii următori – dar nimeni nu a putut nega strălucirea argentinianului patru minute mai târziu, când a strâns mingea lângă linia de jumătate și a învins cinci jucători Angliei înainte de a ajunge acasă.

Dacă golul „Mâna lui Dumnezeu” s-ar fi întâmplat astăzi, aproape sigur ar fi exclus de VAR.

Gary Lineker ar da speranță Angliei cu un gol mai târziu în repriză, dar echipa managerului Bobby Robson nu a reușit să găsească egalarea.

Vine după ce fiica cea mare a lui Maradona a pus îndoieli cu privire la autenticitatea tricoului, spunând postului de radio argentinian Metro că tricoul scos la licitație a fost purtat în prima repriză – și nu în a doua când au fost marcate golurile.

Dar Sotheby’s a declarat pentru Forbes că o companie independentă a efectuat analize folosind fotografii făcute jucătorului în a doua repriză – și că autenticitatea nu a fost niciodată pusă la îndoială când tricoul a fost expus la Muzeul Național de Fotbal timp de 20 de ani.