infos.ro

Cupa Mondială Qatar: Sfârșit de poveste pentru Messi – Argentina a învins Franța la loviturile de departajare | Știri mondiale

Autor:, news.sky.com

Argentina a câștigat Cupa Mondială după un meci palpitant în care au luat conducerea și apoi au pierdut-o din nou de două ori înainte de a câștiga la loviturile de departajare, în ceea ce este deja descris drept una dintre cele mai mari finale din istorie.

A fost un moment special pentru Lionel Messi, care a câștigat în cele din urmă cel mai mare premiu din fotbal, și o durere de inimă pentru coechipierul său, Kylian Mbappe, al cărui hat-trick nu a fost suficient pentru a vedea Franța triumfând.

Messi a fost încoronat jucător al turneului pentru rolul său de a aduce glorie la Cupa Mondială țării sale – prima dată când Argentina a câștigat trofeul de când Diego Maradona și-a marcat infama „mâna lui Dumnezeu” în drumul spre câștigarea competiției din 1986.

Atacantul genial a marcat 793 de goluri pentru club și țară, dar finalele sale cool în finala din Qatar ar putea fi cele mai dulci din cariera sa.

Atacantul de la Paris Saint-Germain, Kylian Mbappe, a marcat trei goluri – două din penalty și din nou la loviturile de departajare – în timp ce Franța a venit de la 2-0 și din nou de la 3-2 în jos în timpul meciului.

Hat-trick-ul său a emulat tripla istorică a Angliei Sir Geoff Hurst în finala Cupei Mondiale din 1966 – singurul alt jucător care a făcut-o vreodată.

Dar, în ciuda unei doze mari de magie Mbappe, Franța nu a reușit să depășească eroismul portarului argentinian Emiliano Martinez.

Portarul de la Aston Villa – cunoscut pentru priceperea sa la penaltyuri – a salvat un șut de la Kingsley Coman și l-a văzut pe Aurelien Tchouameni trăgând pe lângă poartă, când Argentina s-a impus în cele din urmă.

Utilizați browserul Chrome pentru un player video mai accesibil

Argentina a câștigat trofeul la penalty-uri, după ce jocul s-a terminat cu 3-3.

Fotbal Fotbal - Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 - Finală - Argentina v Franța - Stadionul Lusail, Lusail, Qatar - 18 decembrie 2022 Lionel Messi din Argentina sărbătorește alături de Nicolas Otamendi, Lautaro Martinez și colegii de echipă după ce a câștigat Cupa Mondială REUTERS/Kai Pfaffenbach

Formația sud-americană a luat conducerea la jumătatea primei reprize, după ce un fault în careu al extremistului francez Ousmane Dembele a făcut ca Messi să înscrie al șaselea gol al turneului din penalty.

Mai târziu, un contraatac palpitant pe flancul drept prin Alexis Mac Allister de la Brighton pentru a hrăni Angel Di Maria, care a marcat secundul Argentinei.

Franța a retras un gol după ce un fault asupra lui Kolo Muani a dus la un alt penalty, care a fost marcat de Kylian Mbappe.

La doar 90 de secunde mai târziu, a fost din nou Mbappe, punând Franța la egalitate cu un voleu uluitor.

Fotbal Fotbal - Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 - Finală - Argentina v Franța - Stadionul Lusail, Lusail, Qatar - 18 decembrie 2022 Kylian Mbappe din Franța sărbătorește a marcat al treilea gol pentru a-și finaliza hat-trick-ul REUTERS/Dylan Martinez
Fotbal Fotbal - Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 - Finală - Argentina v Franța - Stadionul Lusail, Lusail, Qatar - 18 decembrie 2022 Gonzalo Montiel argentinianul acordă un penalty în timp ce mingea îi atinge cotul de la Kylian francez Mbappe a împușcat REUTERS/Lee Smith

Scorul a fost 2-2 după ce a forțat 30 de minute de joc în plus pentru a decide rezultatul.

În prelungiri, Messi a marcat din nou, trăgând din rebound, în ciuda eforturilor lui Kounde de a îndepărta de pe linie.

Mbappe a egalat apoi din nou Franța cu un penalty la doar câteva minute de la finalul prelungirilor, trimițând jocul la lovituri de departajare.

S-a trecut la penalty-uri și a fost momentul de glorie al portarului argentinian Emiliano Martinez, a salvat un șut și a văzut un altul trecând pe lângă bară.

Fotbal Fotbal - Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 - Finală - Argentina v Franța - Stadionul Lusail, Lusail, Qatar - 18 decembrie 2022 Jucătorii Argentinei sărbătoresc după câștigarea Cupei Mondiale, în timp ce jucătorii Franței arată abătuți REUTERS/Paul Childs
Fotbal Fotbal - Cupa Mondială FIFA Qatar 2022 - Finală - Argentina v Franța - Stadionul Lusail, Lusail, Qatar - 18 decembrie 2022 Lionel Messi din Argentina sărbătorește după ce a câștigat Cupa Mondială REUTERS/Peter Cziborra